09
آگوست

همه چیز در مورد طراحی لوگو و طراح لوگو

همه چیز در مورد طراحی لوگو و طراح لوگو

مقدمه از لوگو و نحوه به وجود آمدن

پیشینه طراحی لوگو و یا نشان را باید به دوران انسانهای غارنشین مربوط دانست که مفاهیم مختلف مانند شکار و یا خطر و ….. را به شکل و نشان های مختلف برای یگدیگر نمایش می دادند.

این طراحی نشان با رشد و پیشرفت انسان نیز رشد کرد و در دوران گوناگون کشورها، قبیله ها، ورزش ها، باشگاه ها و ….. برای خود نشان و یا لوگو ساختند. اما لوگو به معنای امروزی را بایستی بعد از انقلاب صنعتی متصور گشت که شرکت های تجاری به خاطر رقابت با رقبا و ماندگاری در ذهن مخاطب به طراحی لوگو پرداختند.

لوگو و یا نشان و یا آرم در واقع نماد و نشانی از کسب و کار و تجارت و فرهنگ و هنر و …… می باشد. به طور خلاصه لوگو نمادی از یک کسب و کار و یا هر چیز دیگری می باشد که مخاطب آن را با نمادش می شناسد.

بر طبق نظر سایت وبستر تعریف لوگو در واقع به این شکل است که اگر لوگو شما را در هر جای دنیا به مخاطبین نشان دهند، بتوانند شما و کسب و کارتان را معرفی نمایند. با این تعریف ساده و گویا متوجه اهمیت طراحی لوگو و انتخاب مناسب طراح لوگو می شویم.

زیرا اگر این طراحی لوگو مناسب وجه و شخصیت کاری شما نباشد و دارای ضعف و نقصان باشد این ضعف به کسب و کار شما هم وارد شد بنا براین بایستی در انتخاب طراح لوگو و بر روی طراحی لوگو بسیار متمرکز و دقیق بود.

در مورد لوگو نیز جالب است بدانید که انواه مختلفی از لوگو وجو دارد که در ذیل به آن اشاره شده است.

آرم یا  لوگو

که در واقع یک نماد و یا نشان و یا تصویر است درواقع لوگو یک شکل است بدون استفاده از نوشته.

لوگو تایپ

که در واقع یک نوشته است و نماد و نشانه کسب و کار توسط یک نوشته به وجود می اید.

طراحی لوگو ترکیبی

که از ترکیب موارد بالا به وجود می آید. عده ای موارد دیگر را نیز اضافه نموده ، اما در اصل این سه جزو اصلی ترین نمونه ها مب باشند

طراح لوگو کیست

طراحی لوگو یکی رشته های کاری در طراحی گرافیک به حساب می آید و در واقع گرافیست های که در زمینه طراحی، گرافیک و تبلیغات فعالیت میکنند می توانند در این زمینه به صورت اختصاصی فعالیت نمایند. طراحی لوگو نسبت به سایر امور طراحی سخت تر و نیاز به ذهن خلاق تر و هوشمند تر می باشد.

برای طراحی لوگو چه توانایی باید داشته باشیم

مانند تسلط بر نرم افزار های کامپیوتری

مسلط به طراحی دستی

ذوق و هنر و علاقه به طراحی لوگو

روابط عمومی و ارتباطات مناسب

طراح لوگو چه کاری انجام می دهد

قیبل از طراحی لوگو

  • توانای تحلیل کسب و کار
  • توانایی بررسی و آنالیز لوگو شرکت های رقیب

در زمان طراحی       

  • خلاقیت، نو آوری و ذوق هنری.
  • آشنایی با نرم افزار های گرافیکی و طراحی دستی

طراحی لوگو آنلاین یا اختصاصی

برای بسیاری این موضوع مترح شده که طراحی لوگو آنلاین انجام داده و یا به صورت اختصاصی توسط طرح لوگ انجام شود؟ پاسخ به این سوال واضح است.

اگر شما به دنبال کار خاص هستید. اگر نیاز به خلاقیت و هوشمند در طراحی لوگو دارید و …. بایستی از یک طراح لوگو و آن هم با سابقه و حرفه ای استفاده کنید  زیرا نرم افزار دارای محدودیت است اما طراح لوگو خیر در نرم افزار همه از یک تعداد شکل و نماد و نشانه استفاده می کنند اما هر طراح لوگو برای خود نماد و نشان اختصاصی و خاصی طراحی میکند. البته اگر میخواهید هزینه کم انجام دهید، اگر طراحی لوگو برایتان زیاد اهمیت ندارد و اگر میخواهید سریع به یک لوگو برسید پیشنهاد ما نیز استفاده از طراحی لوگو آنلاین است. اما برعکس اگر میخواهید لوگوی شما معنا و مفهوم خاصی داشته باشد، تکراری نباشد و …. حتما از یک طراح لوگو استفاده نمائید.

نرم افزار های طراحی لوگو

نرم افزارهای طراحی لوگو را باید به چند بخش تقسیم کرد:


نرم افزارهای وکتور یا برداری vector:

مانند کرل Corel  

ایلستریتور Illustrator

البته نرم افزارهای متفرقه دیگری هستند که به آن وارد نمی شویم. اما اصلی ترین نرم افزار ها دو نرم افزار بالا هستند


نرم افزارهای کامپیوتری و یا موبایلی  طراحی لوگو

در زمینه موبایل و کامپیوتر نرم افزار های مختلفی از جمله نرم افزار سوتینک لوگو میکر sothink logo maker متعلق به شرکت sothink، نرم افزار logo design studio با آبجکت های آماده و …. که خارج از این بحث هستند به وجود آمده اما کارایی لازم و خلاقیت مناسب را ندارند.


وب سایت های طراحی لوگو

در زمینه طراحی لوگو همانند نرم افزارهای طراحی لوگو، وب سایت های طراحی آنلاین لوگو نیز به وجود آمده اند، اما این وب سایت ها همانند نرمافزارها آن کارایی، خلاقیت، هنر و ذوق طراح لوگو را ندارند و با یک جستجو ساده می توان لیست آنها را مشاهده نماید

اما از میان روشهای فوق دو نرم افزار کورل و ایلوستریتور در کل دنیا از طرفداران بیشتری برخوردار بوده است و با وجود اینکه نرم افزارهای گرافیکی بیشماری هر روزه برای طراحی لوگو به بازار می آیند، اما از الویت آنها در انتخاب، کاسته نگشته است.

 بازار کار طراحی لوگو

بازار کار طراحی لوگو نیز همانند سایر کسب و کار ها در ایران اوضاع مناسبی ندارد. بسیار از کارفرمایان برای کم کردن هزینه خود به طراحی آنلاین لوگو و یا استفاده از نرم افزارها رو می برند زیرا توان هزینه در این بخش را ندارند، جدای از اشکالات مهم این قضیه مانده ایم با این کمبود بوجه که حاضر به طراحی لوگو نیستند چگونه قصد راه اندازی کسبو کار خود را دارند.  از سویی شرکت های مختلف با قیمت های بسیار نازل و کار بسیار ابتدایی و بی ارزش قیمت طراحی این کار را کاهش داده اند. اما در کشورهای دیگر به این گونه نبوده و هزینه های بسیار بالاتری نسبت به ایران پرداخت می نمایند.

درآمد طراحی لوگو

در مورد در آمد طراحی لوگو و طراح لوگو در ایران اطلاعات دقیقی در دست نیست اما قیمت های متفاوتی بیان می شود. در این بین نیز بماند عده ای با قیمت های بسیار نازل و یا بسیار بالا بازار متلاطم این کار رو بهم ریخته تر کرده اند. ام طراحی لوگو نسبتا خوب بالای یک میلیون تا 5 میلیون بایستی قیمت داد و دلیل خوب بودن اون کار هم تائید عده ای از افراد متخصص هستند.

برخی از نمونه های برتر طراحی لوگو ایرانی و خارجی

معرفی برخی از طراحان لوگو ایرانی

استاد ممیز متولد شهریور 1315 در تهران و پدر گرافیک ایران تلاش های ایشان باعث شد گرافیک به عنوان یکی از رشته های دانشگاهی محسوب شود. یکی از صدها نمون طراحی لوگو ایشان طراحی لوگو شرکت سایپا می باشد.

استاد داریوش مختاری متولد 25 بهمن 1334، شهرستان خرم ‌آباد
فارغ التحصیل دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران 1366

استاد ادوارد زهرابیان، متولد 1318 در تهران متولد. مهم ترین و زیباترین لوگوی ایشان، لوگوی شرکت هواپیمایی هما  می باشد. که  در سن 22 سالگی و برای شرکت در مسابقه، طراحی نموده و در سال 2013 لقب زیباترین لوگوی جهان را به خود اختصاص داد.

معرفی برخی از طراحان لوگو خارجی

راب جانوف طراح لوگو اپل که سیب رنگین کمان که یک گاز از کنار آن گرفته شده است. این یکی از طرح هایی بود که راب یانوف به جابز پیشنهاد داده بود. به مرور نماد اپل تک رنگ شد بدون اینکه رنگ خاصی برای آن به کار رود.

صاحب برند کوکاکولا  در نظر داشت که نام این محصول که  از مواد اولیه ی تشکیل دهنده ی آن (گیاه کاکائو و میوه درخت کولا) باشد را به عنوان لوگو درست کند. فرانک رابینسون دفتر دار و حسابدار دکتر پمبرتون به خاطر  خط خوبی داشت حروف را با پیچ و خم زیبایی نوشت. این حالت نوشتاری به اندازه ای زیبا بود که دکتر پمبرتون آن را پسندید و بر روی تمامی محصولات جدیدش نام کوکاکولا را به همان صورت درج کرد. اینگونه بود که لوگوی معروف و جهانی کوکاکولا پایه گذاری شد. و نون طراحان لوگو رو آجر کردند.